1․ Կազմի՛ր արտահայտություններ և հաշվի՛ր արժեքը։
145 և 100 թվերի արտադրյալի և 10 -ի քանորդը։ 145×100:10=1450
1540 և 2478 թվերի գումարի և 2750-ի տարբերությունը։ 1540+2478-2750=1268
4500 և 10 թվերի քանորդի և 550-ի գումարը։ 4500:10+550=1000
4900 և 900 թվերի տարբերության և 4900 և 100 թվերի քանորդի գումարը։ (4900-900)+490:100=4049
54000 և 100 թվերի քանորդի և 10-ի արտադրյալը։ 54000:100×10=5400
250 և 100 թվերի արտադրյալի և 75000-ի գումարը։ 250×100+75000=100000
2․ Հաշվի՛ր արտահայտության արժեքը։
8000 + (3200 : 400 x 100) =8800
(6500 – 200 x 30) x 450 =225000
1800 : (80 x 50 : 20) =9
1 x (654 x 40 + 1200 x 6) =33360
3․ Լրացրո՛ւ աղյուսակը։
Նվազելի | 9999 | 8901 | 7824 | 73236 | 55555 | 15554 | 88888 |
Հանելի | 3279 | 1219 | 2823 | 43245 | 45556 | 7777 | 0 |
Տարբերություն | 6720 | 7682 | 5001 | 29991 | 9999 | 7777 | 88888 |
4․ Հաշվի՛ր արտահայտության արժեքը։
60 x (72018 – 71048) – 58200 =0
20 x (5004 – 4296) – 13800=20960
(21 x 400 + 31600) : 40 =1000
24000 : 40 : (9001 – 8971) =20
5․ Լրացրո՛ւ բաց թողնված թվերը։
2500 գ = 2 կգ 500 գ 4700 կգ = 4 տ 700 կգ
2560 գ = 2 կգ 560 գ 3860 կգ = 3 տ 860 կգ
2545 գ = 2 կգ 545 գ 6975 կգ = 6 տ 975 կգ
3201 մ = 3 կմ 201 մ 250 սմ = 2 մ 50 սմ
4520 մ = 4 կմ 520 մ 215 սմ = 2 մ 15 սմ
5115 մ = 5 կմ 115 մ 920 սմ = 9 մ 20 սմ
6․ Լուծի՛ր խնդիրները։
Ա․ Աննան գնեց 1 պաղպաղակ, 1 հաց, 1 գաթա և վճարեց 470 դրամ։ Միլան գնեց 1 պաղպաղակ, 1 հաց և վճարեց 320 դրամ։ Որքա՞ն արժե 1 գաթան։
Լուծում 470-320=150
Պատասխան՝ 150
Բ․ Նարեկը 1 գրիչի, 1 մարկերի և 1 գնդակի համար վճարեց 1240 դրամ։ Սմբատը 1 գրիչի և 1 մարկերի համար վճարեց 420 դրամ։ Որքա՞ն արժե գնդակը։
Լուծում 1240-420=820
Պատասխան՝ 820
Գ․ Իդան 3 նարգիզի և 5 վարդի համար վճարեց 1050 դրամ։ Նոեմին 5 նարգիզ և 5 վարդի համար վճարեց 1250 դրամ։ Հաշվի՛ր, թե ինչ արժեն 1 նարգիզն ու 1 վարդը։
Լուծում 1250-1050=200 5-3=2 200:2=100 100×3=300 1050-300=750 750:5=130
Պատասխան՝ նարգիզ 100, վարդ130
Դ․ Պապիկը 2 ծիրանենու և 5 խնձորենու տնկիների համար վճարեց 8000 դրամ։ Հայրիկը 5 ծիրանենի և 5 խնձորենու տնկիների համար վճարեց 12500 դրամ։ Հաշվի՛ր, թե ինչ արժե 1 ծիրանենին և 1 խնձորենին։
Լուծում 12500-8000=4500 5-2=3 4500:3=1500 5×1500=7500 12500-7500=5000 5000:5=1000
Պատասխան՝ ծիրանենի 1500, խնձորենի 1000